پمپ آب برتر ایرانی

پمپ آب کوچک دستگاهی است که برای افزایش فشار آب به منظور انتقال آن از نقطه ای به نقطه دیگر استفاده می شود. پمپ های آب مدرن در سرتاسر جهان برای تامین آب مصارف شهری، صنعتی، کشاورزی و مسکونی استفاده می شود. پمپ های آب نیز برای انتقال فاضلاب در تصفیه خانه های فاضلاب استفاده می شود.

پمپ‌ آب بی صدا مدرن اغلب توسط الکتریسیته به حرکت در می‌آیند، اما سایر منابع انرژی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند – مثلاً موتورهای دیزلی یا بنزینی. در برخی مناطق دورافتاده، مانند مناطق بیابانی، ممکن است از پنل های خورشیدی برای تامین برق پمپ های کوچک استفاده شود.

پمپ های رفت و برگشتی
پمپ های رفت و برگشتی آب را با استفاده از یک پیستون حرکت می دهد که در یک سیلندر با سوپاپ هایی به جلو و عقب حرکت می کند تا به تنظیم جهت جریان (مخلخل و خروجی) آب کمک کند. هنگامی که در یک جهت حرکت می کند، پیستون اتاق داخل سیلندر را گسترش می دهد و خلاء جزئی ایجاد می کند که آب را به داخل سیلندر می کشد.

یک دریچه ورودی بسته می شود و آبی که به داخل سیلندر کشیده شده است را به دام می اندازد. سپس یک دریچه خروجی همزمان با جهت معکوس پیستون باز می شود که آب را با فشار بالاتری نسبت به زمانی که وارد پمپ می شود خارج می کند. پمپ های رفت و برگشتی با نیروی الکتریکی اغلب دو کاره هستند، به این معنی که عمل پمپاژ در دو طرف پیستون انجام می شود.

پمپ دوار یا کشاورزی
پمپ های روتاری رایج ترین نوع پمپ های ماشینی هستند که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند. پمپ آب کشاورزی را با استفاده از یک قطعه یا قطعاتی که در یک حرکت دایره ای حرکت می کنند، حرکت می دهند. آنها از اجزای دوار خود به جای پیستون موجود در پمپ های رفت و برگشتی استفاده می کنند.

علاوه بر این، برخلاف پمپ های رفت و برگشتی، پمپ های دوار هیچ دریچه ای برای هدایت جریان آب ندارند. انواع مختلفی از پمپ های دوار وجود دارد که در کاربردهای وسیع مورد استفاده قرار می گیرند. *

اگرچه بیشتر پمپ های مدرن با نیروی الکتریکی کار می کنند، اما این پمپ در مزرعه مصر توسط یک موتور به حرکت در می آید. پمپ بر روی چرخ ها نصب می شود تا بتوان آن را در امتداد کانال های آبیاری از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد.

اگرچه بیشتر پمپ های مدرن با نیروی الکتریکی کار می کنند، اما این پمپ در مزرعه مصر توسط یک موتور به حرکت در می آید. پمپ بر روی چرخ ها نصب می شود تا بتوان آن را در امتداد کانال های آبیاری از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد.
پمپ های گریز از مرکز.

پمپ آب ساختمان مسکونی از مرکز رایج ترین نوع پمپ دوار است. دارای تیغه های دوار – به نام پروانه – است که در حین چرخش به آب انرژی می دهد. این عمل شبیه به آن چیزی است که در مخلوط کن خانگی مشاهده می شود. هنگامی که مخلوط کن با آب پر می شود و روشن می شود، تیغه های چرخان آن باعث چرخش مایع می شود.

پروانه ها در یک محفظه قرار می گیرند. معمولاً آب در نزدیکی محور پروانه چرخان وارد محفظه می شود. تیغه های پروانه در آب غوطه ور می شوند تا پمپ شوند. با چرخش پروانه، آب از نزدیک محور پروانه به سمت یک خروجی محیطی خارج می شود.

برخی از پمپ های گریز از مرکز از دیفیوزر استفاده می کنند. به طور معمول، دیفیوزرها تیغه های ثابتی هستند که بیرون و نزدیک لبه پروانه ها قرار می گیرند. دیفیوزرها به صاف کردن جریان بیرونی آب خارج شده توسط پروانه های داخلی کمک می کنند و در نتیجه راندمان پمپ را افزایش می دهند.

هنگامی که فشارهای بالا مورد نیاز است (مثلاً در مورد یک چاه عمیق) تعدادی پروانه ممکن است به صورت سری استفاده شود و دیفیوزرهای زیر هر پروانه ممکن است حاوی پره های راهنما باشند تا به تدریج سرعت مایع را کاهش دهند.

برای پمپ های فشار پایین تر، دیفیوزر معمولاً یک گذرگاه مارپیچی است که به عنوان پیچ شناخته می شود و سطح مقطع آن به تدریج افزایش می یابد تا سرعت را به طور موثر کاهش دهد.

 • منابع:
  1. Pumps, Modern
 • تبلیغات: 
  1. آموزش یکی از ساده ترین کار ها برای ثروتمند شدن
  2. کنسرو هایی که به جای فلز با چوب بسته‌بندی می‌شوند!
  3. ساخت ماشین لباسشویی که می تواند کل لباس یک محله را بشوید
  4. با پوشیدن لباس مجلسی به وزن دلخواه خود برسید